25 януари 2020 г.
Най-малко осем души бяха ранени днес, след като иракските сили за сигурност откриха огън по протестиращи в центъра на Багдад. Сблъсъци избухнаха, когато властите започнаха да отстраняват бетонни прегради близо до площад "Тахрир" и на един от мостовете над река Тигър в иракската столица.
Нападението беше извършено няколко часа след като влиятелният шиитски духовник Муктада Садр оттегли подкрепата си за протестното движение и призова поддръжниците си да напуснат палатковите лагери на протестиращите срещу правителството.
Полицията е арестувала най-малко 16 протестиращи в южния град Басра при акция за разчистване на окупиран от демонстранти площад тази нощ. Силите на реда разположиха свои служители, за да попречат на протестиращите да се съберат отново.
Според някои активисти присъствието на последователи на Садр е предпазвало от силите за сигурност демонстрантите, които от четири месеца се събират на ключови места в Багдад. Без тази закрила мнозина от движението сега се опасяват от най-лошото. Садр написа снощи в Туитър, че "ще се опита да не се намесва в действията на протестиращите, нито отрицателно, нито положително, така че те да направляват съдбата на Ирак".
Днешното насилие идва ден след отделен масов митинг в Багдад срещу присъствието на американски сили в страната. Мнозина от протестиралите вчера са поддръжници на иракския шиитски духовник Муктада ал-Садр, който призова милиони хора да се присъединят към петъчния митинг. Протестът получи легитимност от страна на иракските въоръжени сили, които са в тесни връзки с Иран. Ас-Садр призова „милиони“ да излязат на улиците.
Протестите идват три седмици след като президентът на САЩ Доналд Тръмп разреши въздушен удар, при който беше убит иранският генерал Касем Солеймани. Иран отговори на САЩ няколко дни по-късно, като започна ракетна атака срещу две военни бази в Ирак, където са разположени американски военни. Нарушаването на суверенитета на Ирак и последвалото увеличаване на напрежението между САЩ и Иран доведе до приемането на резолюция от парламента на Ирак, която призовава американските войски да напуснат, но без да определят конкретна дата.
В протестите участват хора от цялата страна. Има засилено присъствие на охрана на мястото на демонстрациите и в Зелената зона, където се намира американското посолство.
27 октомври 2019 г.
Иракските контратерористични сили (CTS) разпръснаха демонстрацията в южния иракски град Насирия, където вчера избухнаха сблъсъци между протестиращи и силите за сигурност, като биха и арестуваха десетки, съобщиха източници от местната полиция, цитирани от Ройтерс.
Министър-председателят Адел Абд ал-Махди вчера разпореди елитните спецчасти да бъдат разположени по улиците на Багдад и да използват всички средства, за да прекратят протестите срещу неговото правителство, предаде Ройтерс, като се позовава на източници от силите за сигурност.
Депутатите на влиятелния шиитски лидер Муктада Садр - първата парламентарна група в Съвета на представителите (еднокамарния парламент на Ирак) обявиха снощи, че започват седяща стачка в парламента, която ще продължи, докато не бъдат изпълнени исканията на протестиращите, предаде Франс прес, като цитира двама представители на листата "Поход за реформи".
"Походът" се присъединява към опозицията, заяви Раед Фахми, високопоставен представител на комунистическата партия, съюзник на Муктада Садр в листата. Тя спечели парламентарните избори през май 2018 г. с 54 депутатски места и превърна Муктада Садр в балансьор при съставянето на правителствената коалиция, срещу която днес иракчаните протестират на улицата.
Страната от 1 октомври изпадна в безпрецедентна социална и икономическа криза, белязана от антиправителствени протести, при които в сблъсъци със силите за сигурност и с милиции загинаха над 200 души. Още в началото на октомври Муктада Садр поиска оставка на правителството и предсрочни избори под надзора на ООН.
Снощи листата "Поход за реформи" е депозирала официално искане до президента на републиката, който според иракската конституция може да поиска от парламента да гласува недоверие на премиера, заяви за Франс прес друг депутат от листата - Бадр аз-Заяди. Той добави, че се надява към седящата стачка да се присъединят депутати и от другите парламентарни групи.
"Със сигурност през следващите дни ще бъдат взети и други решения, ако правителството на Адел Абд ал-Махди продължава репресиите срещу демонстрантите и отказва да задоволи техните искания", заяви той.
Не е ясно дали министрите, подкрепяни от Муктада Садр, ще напуснат правителството. Шиитският лидер предпочете да подкрепи технократи и нито един член на неговото движение не е в кабинета. Муктада Садр, бивш водач на милиция, в началото на месеца подкрепи исканията на протестиращите и неотдавна заплаши да мобилизира своите бойци, "за да ги защити". Многоборйните му последователи през 2016 г. парализираха страната и завзеха Зелената зона в Багдад, където окупираха редица държавни институции.
Снощи премиерът е заповядал на командира на специалните контратерористични сили (CTS) да се разположат по улиците на Багдад и да вземат "всички необходими мерки", за да прекратят протестите, предаде Ройтерс.
Най-малко 63 души са били убити за два дни на протести в Ирак, предаде Франс прес, като се позова на Правителствената комисия за правата на човека. Тя съобщи, че по-голямата част от тези хора са загинали в провинции южно от столицата Багдад, където демонстранти нападнаха и опожариха офиси на партии и въоръжени групи, както и къщи на представители на властите. Около 2600 човека са били ранени.
42 души бяха убити при протестите в Ирак преди 2 дни. Вчера бе съобщено за нови 6 жертви - в Багдад и в южния град Насирия. Протестите в Ирак срещу бедността, безработицата и корупцията започнаха на 1 октомври. След временно затишие те бяха възобновени вчера.
30 октомври 2019 г.
Снощи хиляди иракчани отново тръгнаха на шествие към централния столичен площад "Тахрир" - епицентъра на масовите антиправителствени демонстрации, които не стихват от началото на този месец.
Новите протести още повече засилват натиска върху премиера Адел Абд ал-Махди, след като влиятелният шиитски духовник и критик на властите Муктада Садр призова лидера на главната опозиционна група в парламента да го подкрепи в искането за вот на недоверие на правителството.
След като се присъедини към протестиращите в град Наджаф вчера, Садр призова Хади ал-Амири - лидер на подкрепяна от Иран местна милиция, да му помогне за сваляне на правителството, което явно не се справя с бушуващите в страната протести.
В изявление, публикувано в държавните медии, ал-Амири отговори на Садр с думите: "Ние ще си сътрудничим, за да реализираме интересите на иракския народ и да спасим страната, действайки от позициите на обществения интерес".
Коалицията на Садр спечели най-много места в парламентарните избори м.г., а блокът на ал-Амири остана втори. Призивът на Садр дойде, след като премиерът ал-Махди публикува обръщение към него, като посочи, че би било по-лесно Садр и ал-Амири да се разберат за сформиране на ново правителство, вместо да му искат оставката. "Едва тогава премиерът може да подаде оставка и новото правителство да поеме властта в рамките на броени дни, ако не и часове", каза премиерът. Съставянето на сегашното правителство и избирането на премиер отне 4 месеца миналата година.
В досегашните протести през този месец загинаха над 230 души. Кървави сцени се разиграха вчера сутринта в свещения за шиитите иракски град Кербала, където избухна ново насилие. Според свидетели маскирани мъже и силите за сигурност атакували протестиращите в различни части на града. Силите за сигурност използвали сълзотворен газ и стреляли на месо, за да ги разпръснат.
Един човек бил убит, а близо 200 са ранени по данни на иракската Комисия за човешките права. Военните обаче отричат, че са използвали сила и че има убити в Кербала. Те твърдят, че целта им била да защитят протестиращите.
Ако кризата в Ирак и Ливан не бъде решена, Европа ще понесе най-тежките последици, заяви в интервю за предаването „Събота 150“ Делауър Ала Алдийн - президент на базирания в Багдад Институт за проучване на Близкия изток. Именно заради това Европейският съюз трябва да бъде водещият международен играч, който води преговорите за мир и стабилност в Близкия изток. Съединените щати и Русия преследват единствено собствени интереси и нагнетяват напрежението в Залива, където и без това държавите имат много сложни отношения, допълни експертът.
„Не може, под лидерството на Съединените щати и част от страните в Залива, Европа да гледа случващото се и да плаща цената - сериозен миграционен поток, вълна от терористи и загуба на търговия“, каза Алдийн.
3 ноември 2019 г.
Нови сблъсъци между полиция и демонстранти избухнаха тази нощ в Багдад, където протестиращите не се разотиват от централния площад "Тахрир". Те астояват за "падане на режима", въпреки че властите обещават реформи.
Един човек е убит, а десетки са ранени по време на безредиците недалеч от площада, съобщиха медицински източници. От 1 октомври насам по време на демонстрации и сблъсъци са загинали 257 души по последни данни на властите, публикувани в сряда вечерта.
Според силите за сигурност и медицински източници от сряда вечерта насам в Багдад са убити най-малко 7 демонстранти - някои от тях със сълзотворни гранати (десет пъти по-тежки, отколкото другаде по света), изстрелвани хоризонтално от силите на реда. Според същите източници има и един загинал в южния град Насирия, убит от охраната на щаба на местен политик по време на демонстрация пред офиса.
Най-малко 120 души пострадаха при сблъсъци на демонстранти с полиция, употребила сълзотворен газ и летални боеприпаси в района на голямото южно пристанище Ум Каср, съобщи днес телевизия "Ас-Сумария".
Телевизията се позова на иракската висша комисия по човешките права. Протестиращите блокираха още в сряда пътищата към този стратегически терминал, след което всички товаро-разтоварни операции там бяха спрени. Ум Каср има голямо значение за Ирак, тъй като страната до голяма степен зависи от вноса на храни. Много международни корабни компании обаче сега са принудени да преустановят работа в пристанището, посочва агенцията.
Поради разрастващите се протести президентът Бархам Салих обеща предсрочни избори и нов избирателен закон. Премиерът Адел Абд ал-Махди заяви, че е готов да подаде оставка, ако бъде определен негов приемник.
Млад участник в протестите обаче заяви, че хората добре осъзнават какво става, че са стигнали до важен етап и не бива да губят всичко, приемайки "лъжливите реформи", предлагани от властта.
Новият избирателен закон ще бъде представен в парламента идната седмица, съобщи президентът Салих. Преди седмица законодателите обявиха, че влизат в "непрекъсната сесия", но премиерът все още не се е явил за изслушване, което е записано като първа точка в дневния ред, допълва Франс прес.
24 ноември 2019 г.
Иракските власти стрелят по демонстранти
Общо шестима души загинаха след сблъсъци с полицията по време на протестите в Ирак. Още 50 души са били ранени при разпръскването на тълпата от полицията близо до пристанището Ум Каср. Полицията е стреляла с бойни патрони срещу протестиращите, чиято цел е била да блокират достъпа до ключовото пристанище. Протестите в Ирак започнаха на 1 октомври. Те са насочени срещу ширещата се корупция и безработицата, както и срещу качеството на живот в страната. По неофициални данни до този момент в демонстрациите са загинали общо около 350 души.
27 ноември 2019 г.
Премиерът на Ирак Адил Абд ал-Махди обяви, че в страната има голяма конспирация срещу законната власт. Той допълни, че има злощастни инциденти по време на демонстрациите и Комисията по установяване на факти публикува доклад по този въпрос. Част от насилието е извършвано от анонимни и маскирани лица, обяснява Махди.
Премиерът коментира, че правителството е в състояние на отбрана и въпреки конспирациите и сериозния натиск, правителството продължава да поема отговорност за защита на гражданите.
Иракските власти обявиха и освобождаването на 2500 души, арестувани по време на последните демонстрации, добави Махди пред парламента. Той също обяви, че иракското правителство е започнало да формира и обучава иракски сили за сигурност за поддържане на реда.
Иракски представители по-рано заявиха, че трима протестиращи са убити и 35 ранени от силите за сигурност в Южен Ирак на фона на продължаващото насилие. Антиправителствените протестиращи блокираха пътища, свързващи Дивания и Наджаф, в южния район на Ирак.
Служители на сигурността и болницата заявиха, че двама протестиращи са убити предишната нощ. Тогава силите за сигурност са стреляли, за да разпръснат тълпи в Кербала.
Междувременно училищата са временно затворени за два дни от съображения за сигурност в иракската провинция Мутана, съобщава губернаторът на Мутана Мохамед Али ал-Хасани.
Протестиращи пречат на трафика и пътищата от Кербала до столицата Багдад.
"Ние се опитваме в парламента и правителството, да коригираме много политически грешки. Ние приемаме критиката, всяко правителство допуска грешки", обяснява премиерът Махди.
Най-малко 350 души са убити и хиляди са ранени от началото на протестите.
Иракският премиер Адел Абд ал-Махди подаде оставка
29 ноември 2019 г.
Решението е взето в отговор на призива за смяна на правителството, отправен днес от върховния шиитски духовник аятолах Али ал-Систани, се казва в изявлението на премиера. Адел Абд ал-Махди заяви, че ще връчи оставката си на парламента, за да могат депутатите да изберат ново правителство.
Влиятелният аятолах призова днес иракския парламент да оттегли доверието си от правителството след вчерашното насилие срещу демонстранти. "Парламентът, който излъчи сегашното правителство, трябва да преразгледа избора си по този въпрос и да действа в интерес на Ирак, за да съхрани живота на иракчаните и да не потъне страната в хаос", изтъква Систани в текста на днешната петъчна проповед, прочетена в Кербала от негов представител. Общият брой на жертвите при демонстрациите в Ирак достигна 408 души.
Иракският парламент прие днес оставката на правителството
1 декември 2019 г.
От всички 329 депутати в залата са присъствали 241, които са гласували единодушно оставката на премиера.
По конституция сега президентът Бархам Салих трябва да възложи в 15-дневен срок формирането на новото правителство на кандидат, предложен от партийния блок, имащ мнозинство в парламента. През това време, но за не повече от 30 дни, кабинетът на Махди ще продължи да изпълнява своите задължения.
На извънредното си заседание освен оставката на правителството иракският парламент обсъди и обстановката в южната част на страната, където кръвопролитията и сблъсъците между силите за сигурност и демонстранти продължават и ситуацията е на ръба на хаоса.
Протестите в Ирак започнаха на 1 октомври. Те са насочени срещу влошаването на условията за живот, високата безработица и корупцията.
26 декември 2019 г.
Иракският президент отказа днес да назначи за премиер кандидата за поста на подкрепян от Иран парламентарен блок, след като той беше отхвърлен от антиправителствените протестиращи. Той изрази готовност да връчи оставката си на парламента, предаде "Асошиейтед прес".
В разпространена от кабинета му позиция президентът Бархам Салих заяви, че няма да назначи губернатора на провинция Басра Асаад ал Ейдани за нов премиер на Ирак, "за да бъдат избегнати нови кръвопролития и да бъде запазен гражданският мир". Кандидатурата на Ейдани бе издигната вчера от блока "Фатах", който включва лидери, свързвани с подкрепяните от Иран паравоенни отряди "Сили за народна мобилизация".
Протестиращите веднага отхвърлиха тази номинация и излязоха по улиците с искане за независим кандидат.
Според иракската конституция най-големият политически блок в парламента номинира премиера, който след това бива назначен от президента. Досега бяха пропуснати два крайни срока за излъчване на нов министър-председател заради разногласия по въпроса кой е най-големият политически блок в парламента след изборите миналата година.
В позицията си Салих заяви, че отказът му да назначи Ейдани е възможно да бъде интерпретиран като нарушение на конституцията и затова изразява готовност пред парламента, ако е необходимо, да си подаде оставката.
Протестиращи нахлуха в Американското посолство в Багдад
31 декември 2019
Протестиращи и членове на иракски милиции щурмуваха комплекса на посолството и подпалиха приемната на дипломатическата мисия, но не стигнаха до основната сграда на комплекса, разказва очевидец, цитиран от Ройтерс.
Около главния вход бяха разположени иракски специални сили, за да им попречат да влязат в самото посолство. След това към тези сили се присъединиха подкрепления от обучените и екипирани от САЩ иракски сили за борба с тероризма.
В телефонен разговор днес с държавния секретар Майк Помпейо иракските лидери са гарантирали сигурността на американския персонал и обекти в Ирак, съобщи Държавният департамент след днешния щурм на американското посолство в Багдад, предаде Ройтерс.
Помпейо разговаря с иракския премиер Адел Абдел Махди и с президента Бархам Салих поотделно от офиса си във Вашингтон.
"Държавният секретар даде да се разбере, че САЩ ще защитават и отбраняват своите граждани, които са там, за да подкрепят суверенен и независим Ирак. И Махди, и Салих увериха държавния секретар, че ще се отнесат с цялата сериозност към отговорността си да гарантират безопасността и сигурността на американския персонал и американските обекти", се казва в изявление на говорителката на държавния департамент Морган Ортегас.
По-рано иракският премиер Адел Абд ел-Махди призова днес хилядите привърженици на проиранските милиции, щурмували американското посолство в Багдад, да освободят подстъпите към сградата.
Махди предупреди, че всякакви прояви на агресия срещу чужди дипломатически мисии ще бъдат пресечени от силите за сигурност и строго наказани от закона, съобщи Ройтерс. Той направи това изявление два часа след началото на щурма на протестиращите срещу американското посолство, предизвикан от въздушните удари на САЩ в Ирак и Сирия, при които бяха убити на 25 бойци на проиранската милиция Катаиб Хизбула.
Иракският премиер разпореди от днес да бъде обявен тридневен общонационален траур за жертвите на извършените в неделя американски въздушни удари.
Американският президент Доналд Тръмп написа в Туитър, че няма да остави днешното нападение срещу американското посолство в Ирак безнаказано. Според него протестите и щурмът са организирани от Иран.
Техеран отрича да е замесен както в днешното нападение, така и в тези срещу американски военни, а извършените от силите на Вашингтон удари определи като "ясен пример за тероризъм".